Olander-stipendier

Målgrupp: Lovande idrottsungdomar

Fonden instiftades 1963 under namnet ”Olga och Gösta Olanders Minnesfond För Svensk Idrottsungdom” med ett startkapital på 12 000 kronor. Den förvaltades av en särskild, för ändamålet utsedd styrelse. Efter Gösta Olanders bortgång 1972 framkom att han hade donerat 140 000 kronor till fonden. Kapitalet kom att överstiga 200 000 kronor och utgjorde den gemensamma fondens grundkapital.

Vid RV:s årsmöte 1983 överlämnades fondens behållning genom dess ordförande Nils Stenberg till RV med föreskriften att avkastningen på grundkapitalet 200 000 kronor årligen ska ”fördelas i stipendier till unga lovande flickor och pojkar, som bedriver idrott”. Fonden har ett kapital på cirka 300 000 kronor.

Fördelningen ska ske i Olga och Gösta Olanders anda och enligt särskilda stadgar. I uppropet till Olga och Gösta Olanders Minnesfond för Svensk Idrottsungdom heter det att fonden”(…) är avsedd att stödja svensk idrottsungdom som är bra ej enbart på idrottsbanan utan också i skolan, arbetet och kamratkretsen”.

Ansökan om Olanderstipendium ska göras av den som vill ha stipendium. Berätta i din ansökan om dina idrottsmeriter och på vilket sätt du tycker att du motsvarar stipendiets syfte ”att du är bra inte bara på idrottsbanan utan också i skolan, kamratkretsen, arbetet”.

Årligen utdelas två stipendier på vardera 10 000 kronor.

Läs mer om ansökningsförfarande och nästa ansökningstillfälle här.

Tidigare mottagare av Olander-stipendierna

1964
Lars Erik Gustafsson, friidrott
1965
Anders Gärderud, friidrott och John Erik Blomkvist, friidrott.
1966
Rune Lindström, skidor, alpint, Jan Halvarsson, skidor, längd, Ingvar Sandström, skidor, längd, Åke Nilsson, friidrott och Tomas Jonsson, simning.
1967
Bo Berglund, kanot, Per-Erik Eriksson, skidor, längd och Peter Feil, simning.
1968
Björn Feerm, modern femkamp, Kjell Isaksson, friidrott, Rolf Norberg, tennis, Lilian Olsson, skidor, längd och Elisabeth Östberg, friidrott.
1969
Kerstin Palm, fäktning och Ove König, skridsko.
1970
Raimo Pihl, friidrott, Lena Sollander, skidor, alpint, Assar Lundqvist, friidrott och Lennart Nilsson, friidrott.
1971
Eva Berglund, kanot, Jan Svensson, friidrott, Lotta Sollander, skidor, alpint och Anders Bellbring, simning.
1972
Per-Erik Smiding, friidrott, Göran Högberg, friidrott och Erik Wäppling, skidor, längd.
1973
Bo Fransson, skridsko och Rolf Nordgren, skidor, backe.
1974
Göran Högberg, friidrott, Thomas Wassberg, skidor, längd, Christer Larsson, friidrott och Anders Westberg, friidrott.
1975
Ingemar Stenmark, skidor, alpint, Göran Malkmar, fäktning, Ann Kristin Hellman, bordtennis, Kenth Gardenkrans, friidrott, Ann Sofi Lundström, ungdomsledare/kanot och Ingmari Erlandsson, orientering.
1976
Lotta Crispin, konståkning, Lars Eriksson, friidrott, Leif Högström, fäktning, Torsten Jacobsson, skidor, alpint, Annette Tånnander, friidrott och Per Östlund, friidrott.
1977
Hans Nilsson, modern femkamp, Johan Hammenberg, fäktning, Jill Ahlqvist, skidor, alpint, Karin Gunnarsson, orientering, Jan Thorell, simning, Jan Junell, skridsko och Thomas Eriksson, skidor, längd.
1978
Ann Molvidsson, fäktning, Tommy Gillerås, handikapp, Per Holmertz, simning, Joe Lönngren, bandy, Ann Melander, skidor, alpint, Jörgen Mårtensson, orientering, Ann-Louise Skoglund, friidrott och Lars Åke Welander, friidrott.
1979
Johnny Kroon, friidrott, Hans Magnusson, skridsko, Ann Svenjeby, fotboll, Karin Sandberg, skidor, längd, Kent Hjerpe, fäktning, Annichen Kringstad, orientering, Lars-Göran Halvarsson, skidor, alpint, Mikael Andersson, handikapp och Ingrid Walkrim, modern femkamp.
1980
Hans Persson, skidor, längd, Eric Josjö, friidrott, Anders Pettersson, simning, Arja Hannus, orientering, Bengt Simonsen, gång, Jan-Ove Waldner, bordtennis, Lena Krameus, bandy, Mikael Holmertz, simning, Peter Sellei, fäktning och Jan-Åke Carlberg, skridsko.
1981
Agneta Andersson, kanot, Karin Bergdahl, friidrott, Johan Jonasson, gymnastik, Anders Daun, skidor, backe, Lars Jonsson, skidor, orientering, Hans Johansson, bandy, George Horwath, modern femkamp, Magnus Persson, golf, Helene Kjellander, vattenskidor och Mickael Kjellander, vattenskidor.
1982
Kjell Kruse, bandy, Thomas Eriksson, friidrott, Liselott Neuman, golf, Lena Adomat, gymnastik, Ola Wikström, gång, Kalle Sundqvist, kanot, Marita Skogum, orientering, Marit Söderström, segling, Henrik Leek, simning, Larry Poromaa, skidor, längd, Johan Wallner, skidor, alpint och Björn Forslund, skridsko.
1983
Claes Rahm, friidrott, Peter Borglund, friidrott, Magnus Berg, skidor, alpint, Annika Dahlman, skidor, längd, Bo König, skridsko, Per Edlund, gymnastik, Katarina Borg, orientering, Marie Höljer, cykel, Jerry Bergström, fäktning och Mikael Forsell, bandy.
1984
Kjell Berglund, bandy, Paula Wester, cykel, Mikael Svensson, friidrott, Maria Fernström, friidrott, Marie Englund, kanot, Liselott Ohlsson, kanot, Åsa Andersson, skidor, alpint, Christer Majbäck, skidor, längd, Anders Rosén, skidor, orientering och Per Bengtsson, skridsko.
1985
Hans Kindberg, cykel, Martin Enholm, friidrott, Stefan Eriksson, gymnastik, Henrik Lundblad, modern femkamp, Annika Zell, orientering, Per-Inge Tällberg, skidor, backe och Jörgen Andersson, skridsko.
1986
Lars Lagerborg, brottning, Jonny Danielson, friidrott, Monica Magnusson, friidrott, Lena Molin, orientering, Per-Anders Bergman, orientering, Anders Lundqvist, skidor, alpint, Staffan Tällberg, skidor, backe, Marie-Helen Westin, skidor, längd, Birgitta Ranudd, cykel och Anna Rosengren, simning.
1987
Morgan Tollofsen, friidrott, Anneli Johansson, friidrott, Malin Wästlund, orientering, Per Ek, orientering, Magdalena Wallin, skidor, längd och Jonas Schön, skridsko.
1988
Jonas Bauer, skidor, orientering, Cecilia Hansson, friidrott, Anette Nilsson, orientering och Magnus Eriksson, skridsko.
1989
Malin Ewerlöf, friidrott, Håkan Karlsson, simning, Peter Olsson, skidor, alpint och Kicki Eskilsson, skidor, längd.
1990
Frida Johansson, friidrott, Kerstin Danielsson, modern femkamp, Jimmy Birklin, orientering och Niklas Johansson, skidor, längd.
1991
Madelein Svensson, gång, Sara Johansson, ridning, Magnus Rosengren, gymnastik och Casper Giding, orientering.
1992
Martin Lidberg, brottning, Erica Johansson, friidrott, Rikard Rasmusson, friidrott, Erika Hansson, skidor, alpint och Mathias Fredriksson, skidor, längd.
1993
Anna Löfvander, skytte, Ingrid Kihlander, bågskytte, Jonas Colting, triathlon, Joakim Öhman, friidrott och Magnus Jansson, skridsko.
1994
Kajsa Bergqvist, friidrott, Johan Lannefors, friidrott, Sara Åkerström, skidor, längd, Thobias Fredriksson, skidor, längd och simningens Guldfond.
1995
Sara Wedlund, friidrott, Gabriella Fredriksson, skidor, orientering, Andreas Gustafsson, friidrott och Gunnar From, handikapp.
1996
Annika Björk, orientering, Anna Ottosson, skidor, alpint, Per Elofsson, skidor, längd och Patrik Kristiansson, friidrott.
1997
Mariana Handler, skidor, längd, Michael Hjort, gymnastik, Anna Lundström, konståkning och Jim Olsson, friidrott.
1998
Eddy Bengtsson, brottning, Sara Grönberg, rodd, Ola Larner, cykel och Johan Röjler, skridsko.
1999
Emma Cedstrand, basket, Henning Årberg, segling, Per Eriksson, skidskytte och Anna Andersson, tennis.
2000
Magnus Meijer, brottning, Joakim Daun, friidrott, Cathrin Carlzon, simning och Carin Holmberg, skidor.
2001
Olle Walleräng, friidrott, Christian Leijon, skytte och Ranya Ezzi, skridsko.
2002
Ida-Theres Karlsson, brottning, Helena Bengtsson, rytmisk gymnastik och Kajsa Nilsson, orientering.
2003
Erik Gustafsson, kanot, Annika Hjelm, friidrott och Fredrik Näslund, ishockey.
2004
Maria Teilman, friidrott, Veronica Wagner, gymnastik och Patrik Rosenholm, tennis.
2005
Emma Green, friidrott, Johanna Mattsson, brottning och Lina Johansson, konståkning.
2006
Malin Johansson, bågskytte och Petter Yngvesson, badminton.
2007
Marita Johansson, skridsko och Charlotta Kalla, skidor, längd.
2008
Simon Jacobsen, rullstolsbasket och Sarah Sjöström, simning.
2009
Emelie Hultström, danssport och Herman Wilén, gymnastik.
2010
Lydia Demetriades, badminton och Ricky Svensson, puckelpist.
2011
Lina Watts, handikappsimning och Linnea Larsson, bandy och fotboll.
2012
Emil Bengtsson, segling och Cajsa Sjögren Haddemo, brottning.
2013
Frida Lund, handikappbordtennis och Peppe Femling, skidskytte.
2014
Emma Samuelsson, friidrott och Petter Fredriksson, simning.
2015
Alba Forés, simklubben Triton Staffanstorp och Jafar Qorbani, brottning.
2016
Anna Oscarsson, Hammarby IF och Viktor Aglinder, Täby Badminton.

Om Gösta Olander
Gösta Olander, 1893-1972, turiststationschef och idrottsledare. Som chef för Vålådalens turiststation från och med 1930 blev Gösta Olander, tillsammans med hustrun Olga, ett med denna alltmer välkända anläggning. Han profilerade Vålådalen som ett centrum för konditionstränande idrottsmän från Sverige (bland andra Gunder Hägg) och utlandet. Han förnyade träningsmetoderna och använde tidigt filmen både i instruktionssyfte och för dokumentation av fjällivet. (Nationalencyklopedin)

Hallings foto, Jamtlis Arkiv