Search
Close this search box.


Förlust i nyrenoverad arena

Det blev förlust för Sverige mot Tjeckien med 1-4 i den första matchen i den nyrenoverade Avicii Arena den 6 februari. 25 RV-vänner fanns på plats på kamratträffen som inleddes med aktuell hockeyinformation av Svenska Ishockeyförbundets ordförande och RV-kompisen Anders Larsson och förbundskaptenen Sam Hallam.

En intensiv vår med 4 Nations turneringen den 12-20 februari med enbart NHL-spelare och därefter VM på hemmaplan 9 – 25 maj. Innan nedsläpp intogs en buffémåltid för att sedan sätta oss tillrätta i lite större, mjukare och svarta stolar.

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

Riksidrottens Vänner, i samarbete med Svenska Ishockeyförbundet, inbjuder till kamratträff i samband med Beijer Hockey Games och första landskampen i ”nya” Avicii Arena mellan

Tre Kronor – Tjeckien

Torsdagen den 6 februari

Svenska Ishockeyförbundet bjuder generöst Riksidrottens Vänner på 25 biljetter till matchen inklusive VIP med lite mat och dryck.

PROGRAM
15.55 Samling utanför entré 8 på Avicii Arena (ligger på baksidan).

16.00 Välkommen och kort information om ishockeyns strategi och arbetet med Tre Kronor under Beijer Hockey Games och efterföljande NHL 4 Nations liksom kommande  VM på hemmaplan.
Presenteras av förbundets ordförande, tillika RV-kamraten, Anders Larsson.

17.00 Entrén öppnar upp för VIP-rummet

17.15 Kvällen fortsätter med mat, dryck och idrottslig samvaro.

19.00 Nedsläpp

ANMÄLAN
Till Jan Engström, 070-671 68 53, jan.engstroem@telia.com SENAST den 31 januari. Först till kvarn är det som gäller.

KALLELSE
Måndagen den 3 februari skickas kallelse med detaljinformation ut till anmälda deltagare.

Välkommen med din anmälan!